Kozojedy, okr. Rakovník, Středočeský kraj
Vrchnostenský dvůr Rychvald
(14.–15. století)
Vrchnostenský dvůr Rychvald je typickým příkladem venkovských staveb vrcholného a pozdního středověku. Budování hospodářských dvorů souviselo s emancipací šlechty a další vrchnosti a zvyšujícími se nároky na ekonomické zázemí jejich sídel. V případě Rychvaldu byl dvůr, který fungoval jako hospodářské centrum širšího okolí, obhospodařován drobnými zemany pravděpodobně pro klášter klarisek v Panenském Týnci. Součástí pozůstatků dvora jsou kromě obvodových zdí také trojdílný dům s polozahloubenou komorou, lehčí hospodářské stavby a další obytné budovy severně od dvora. Směrem na západ stál samostatně menší dvorek s mohutnou zděnou stavbou, asi špýcharem k uskladnění úrody.
Literatura: Kypta a kol. 2012.
Navigační bod: N 50°14'33.02", E 13°49'22.30" (dvůr Rychvald).
Vysvětlivky k mapám: A – plocha dvora s destrukcí obvodové zdi; B – cesta (vznikla po zániku dvora); C – pozůstatky trojdílného domu; D – hospodářská budova s cisternou či hnojištěm; E – pozůstatky špýcharu; F – kupovitý objekt nejasné funkce; G – pramen; 1 – pozůstatky trojdílného domu ve dvoře; 2 – pozůstatky hospodářské zástavby dvora. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Archeologický atlas Čech – KozojedyKypta, J. a kol. 2012: Osamocený dvůr s opevněným sídlem v pozdním středověku: Rychvald u Dřevíče (okr. Rakovník) a jeho analogie, Archeologické rozhledy 64/3, 549–570.