Třebovětice, okr. Jičín, Královéhradecký kraj
Pravěký rondel
(4900–4200 př. Kr.?)
Unikátní kruhové ohrazení z několikanásobných valů a příkopů nedaleko Třebovětic je nejčastěji považováno za neolitický rondel, tedy kruhový areál se specifickým sociálním či kultovním významem. Při interpretaci rondelů se uvažuje o funkcích shromaždiště, svatyně, astronomické observatoře či dokonce hřiště k rituálním hrám. Jako u většiny těchto lokalit je ohrazení u Třebovětic přerušeno na čtyřech místech ve směru světových stran. Jde však zatím o jediný případ ve střední Evropě, u nějž se zachovaly nejen příkopy, ale i valy. Rondely se obvykle vyskytují v zemědělské krajině, a jejich valy jsou tak pravděpodobně dávno rozorány tisíciletou zemědělskou činností; třebovětická lokalita, situovaná v lese, může být v tomto ohledu výjimkou. Jako druhou možnou interpretaci areálu je nutno připustit, že šlo o svatyni či zvláštní typ sídliště z doby laténské (pochází odtud několik nálezů keramiky daného období). Teoreticky by mohly platit obě možnosti zároveň, protože neolitický rondel i se svým opevněním mohl být v mladším pravěku opětovně využit.
Literatura: Mangel 1999; Květina a kol. 2009; Řídký 2011; Kovárník – Mangel 2013.
Navigační bod: N 50°21'12.69", E 15°43'00.07" (vstup od východu).
Vysvětlivky k mapám: Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Archeologický atlas Čech – TřebověticeKovárník, J. – Mangel, T. 2013: Rondel s valy u Třebovětic. Poznámka ke konstrukčním znakům mladoneolitických rondelů. In: I. Cheben – M. Soják (ed.), Otázky neolitu a eneolitu našich krajín 2010. Zborník referátov z 29. Pracovného stretnutia bádateľov pre výskum neolitu a eneolitu Čiech, Moravy a Slovenska. Vršatské Podhradie, 27.–30. 9. 2010, Nitra: Archeologický ústav SAV, 133–152.Květina, P. a kol. 2009: Květina, P. – Květinová, S. – Řídký, J.: Význam her v archaických společnostech: archeologické možnosti studia, Archeologické rozhledy 61/1, 3–30.Mangel, T. 1999: Kruhový areál v Třebověticích a laténské osídlení na středním toku Bystřice, Zpravodaj muzea v Hradci Králové 25, 88–100.