Strážovice, okr. Hodonín, Jihomoravský kraj
Raně středověké mohylové pohřebiště
(9. století)
Raně středověké mohylové pohřebiště ve Strážovicích je jedním z největších raně středověkých mohylníků s doklady kostrového i žárového způsobu pohřbívání na Moravě. V první polovině 20. století byl mohylník archeologicky zkoumán. V té době na něm byla napočítána 101 mohyla; násypy dosahovaly převážně kruhových půdorysů o průměru od 2 do 11 m a výšce od několika centimetrů po 160 cm. V rámci mohylníku byla zjištěna také veliká variabilita pohřbů; hrobové jámy se vyskytovaly na úrovni terénu, ale i zahloubené se stopami dřevěného obkladu. Co se týče milodarů, v prozkoumaných mohylách se nacházely zejména keramické nádoby, ale také náušnice, nože, vědérka, šipky, sekery, píšťalky, přeslen, ocílka a křesadlo. Až na výjimky šlo tedy spíše o předměty denní potřeby a součásti oblečení. Mohylové náspy jsou dnes ve vysokém listnatém lese velice dobře patrné a mohylník jako celek působí monumentálním dojmem.
Literatura: Skutil 1964; Dostál 1966; Jiráň 2008; Machová 2015.
Navigační bod: N 49°01‘14.10“, E 17°02‘25.44“.
Vysvětlivky k mapám: 5, 13, 18, 20 – mohyly. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Sto zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska – StrážoviceMachová, B. 2015: Mohylová pohřebiště z oblasti Chřibů, Kyjovské pahorkatiny a Ždánického lesa. Využití GIS a jednoduché statistiky z pohledu prostorových analýz, Studia archaeologica Brunensia 20/2, 95–110.pdf