Prachatice, okr. Prachatice, Jihočeský kraj
Zlatá stezka
(10.–17. století)
Zlatá stezka představovala jednu z nejvýznamnějších obchodních komunikací českých zemí ve středověku a raném novověku. Název „Zlatá“ se poprvé objevil v r. 1524 v solním řádu pro obchod v rakouských městech Aussee a Hallstatt jako Guldin Steig. Cesta však fungovala jistě již od 10. století, a jak naznačují podobnosti mezi archeologickými kulturami na bavorské a české straně, vedla tudy komunikace i v pravěku. Hlavním obchodním artiklem převáženým po stezce byla sůl, která se dovážela z Pasova do jižních Čech. Po bitvě na Bílé hoře dali Habsburkové přednost soli z rakouského Gmundenu a dovoz jiné soli byl omezen, později zcela zakázán. Nejstarším úsekem historické komunikace je tzv. prachatická větev Zlaté stezky (mladší jsou větve vimperská a kašperskohorská), jejíž zachované a dobře přístupné relikty je možné navštívit např. v místech mezi svahy Libína a Černé hory.
Literatura: Kubů – Zavřel 1995, 2001, 2007.
Navigační bod: N 48°59'41.39", E 13°59'18.34" (počátek úvozových cest).
Vysvětlivky k mapám: A – východní, příkrá část úvozových cest; B – západní část úvozových cest; C – hluboký úvoz. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Archeologický atlas Čech – PrachaticeKubů, F. – Zavřel, P. 1995: Prachatický systém Zlaté stezky, Zlatá stezka 2, 74–98.Kuna, M. a kol. 2004: Nedestruktivní archeologie. Teorie, metody a cíle, 294–296