Moravičany, okr. Šumperk, Olomoucký kraj
Pravěké pohřebiště a středověké opevněné sídliště
(13.–5. století př. Kr., 8.–13. století)
Areál zahrnuje největší žárové pohřebiště kultury lužických popelnicových polí (mladší doba bronzová) na Moravě. Archeologické výzkumy pohřebiště probíhaly po polovině 20. století a na ploše kolem 1800 m2 zachytily 1260 hrobů. V nejstarším období pohřebiště byly hroby kryty velkými mohylami s kamennými konstrukcemi a mezi nimi se našlo až 80 žárovišť. Nedaleko pohřebiště, v poloze Na Soutoku při přechodu řeky Moravy, leželo středověké opevněné sídliště s kostelem sv. Jiří. Na několika místech byly položeny sondy, které kromě materiálu z různých pravěkých období zachytily zbytky raně středověkého valu a příkopu, širokého až 10 m. U kostela pak bylo objeveno přes 30 kostrových hrobů z 11.–13. století. Z celého areálu pochází množství zajímavých archeologických nálezů (pravěké předměty z bronzu, železa, skla a jantaru, raně středověké esovité záušnice z hrobů a římská mince užitá v raném středověku jako tzv. obolus pro mrtvé).
Literatura: Lutovský 2001; Sklenář – Sklenářová – Slabina 2002; Nekvasil 2005; Šlézar 2013b.
Navigační bod: N 49°45‘36.93“, E 16°57‘21.70“ (Dílečky).
Vysvětlivky k mapám: A – žárové pohřebiště kultury lužických popelnicových polí; B – polykulturní sídliště; C – velkomoravské pohřebiště; D – přechod řeky Moravy; E – úvozy; F – stavenické hradiště. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Sto zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska – Moravičany