Mirkovice, okr. Český Krumlov, Jihočeský kraj
Středověký areál dobývání zlata
(12.–14. století)
Jižně od dnešní obce Mirkovice, v povodí Jíleckého potoka, bylo na ploše asi 200 x 200 m identifikováno rozsáhlé pole se stopami po tzv. mělkém dobývání zlata – haldami hlušiny, rýžovnickými sejpy, zářezy po těžbě a tzv. hraničními kameny s vyrytými křížky, které ohraničovaly jednotlivá dobývací pole. Zatímco archeologie neposkytuje žádné přímé opory pro datování dobývacích aktivit, zmiňují je písemné prameny ze 14. století. Zdá se, že hornictví lze v tomto regionu spojovat především se šlechtickým rodem Vítkovců a jejich následovníků Rožmberků, na jejichž zámku v Českém Krumlově bylo nalezeno zařízení na zpracování rudy.
Literatura: Michálek – Zavřel 1996; Ernée a kol. 2014.
Navigační bod: N 48°48'30.78", E 14°23'36.09" (počátek řady hraničních kamenů).
Vysvětlivky k mapám: A – terénní hrana, na níž probíhala těžba; B – plocha s haldami hlušiny (sejpy); C – druhá terénní hrana, vyznačená kameny; D – zářezy po těžbě rudy; E – sejpy; F – úvozové cesty či pozůstatky vodních kanálů. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Archeologický atlas Čech – MirkoviceErnée, M. a kol. 2014: Raná exploatace exogenních akumulací zlata na Českokrumlovsku, Acta rerumnaturalium 16, 85–108.