Louňovice pod Blaníkem, okr. Benešov, Středočeský kraj
Pravěké hradiště a středověký hrad na vrchu Velký Blaník
(6.–5. století př. Kr., středověk)
Hora Velký Blaník je opředena řadou legend a především díky nim se stala inspirací mnoha umělců, zejména v době národního obrození. Na jejím vrcholu stálo již v mladší době halštatské a časné době laténské hradiště. Svým umístěním i konstrukcí valů připomíná blanické hradiště starší typy opevněných lokalit z mladší a pozdní doby bronzové, jimž je přičítána kultovní funkce, je však podstatně menší. Jeho nejvýraznějším terénním reliktem je mohutný vnější val. Pravěkou zástavbu pravděpodobně narušila výstavba středověkého hradu, k němuž patřil vnitřní obdélníkový val s příkopem. V 15. století byl Blaník poutním místem, neboť se věřilo, že jsou v hoře pohřbeni apoštolové Petr a Pavel, asi o století později pak vznikla legenda o blanických rytířích.
Literatura: Šolle 1988; Čtverák a kol. 2003; Waldhauser 2012a.
Navigační bod: N 49°38'29.75", E 14°52'16.78" (vstup od jihozápadu).
Vysvětlivky k mapám: A – vnější pás valů; B – střední pás valů; C – vnitřní pás valů; D - příkop. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Archeologický atlas Čech – Louňovice pod BlaníkemŠolle, M. 1988: Halštatsko‐laténské hradiště Velký Blaník: rekonstrukce archeologického výzkumu z r. 1940, Archeologické rozhledy 15/1, 97–102.