Kralice nad Oslavou, okr. Třebíč, Kraj Vysočina
Pozůstatky tvrze Jednoty bratrské
(první polovina 14. století až první polovina 17. století)
Pozůstatky tvrze Jednoty bratrské jsou dokladem konzervace, rekonstrukce a prezentace zaniklých stavebních objektů a společně s Památníkem Bible kralické tvoří významnou středověkou památku. Kamenná tvrz i kostel sv. Martina vznikli pravděpodobně v 1. pol. 14. stol. V 2. pol. 16. stol. byla tvrz dána k dispozici Jednotě bratrské a tehdy se sídlo stalo kulturním střediskem a v tiskárně byla kromě dalších knih vytištěna i šestidílná česky psaná Bible kralická. Zánik areálu se spojuje s obdobím třicetileté války. Výzkumy, které zde probíhaly v 2. pol. 20. stol., neprokázaly v úplnosti rozlohu celého areálu, ani přesnou rekonstrukci tvrze v jejích fázích. Renesanční přestavby proběhly někdy ve 40. letech 16. stol. Unikátní jsou nálezy typografických artefaktů. Dnes je v sousedství tvrze Památník Bible kralické, ve kterém je možno shlédnout vznik, vývoj a činnost bratrské tiskárny, nálezy z archeologických výzkumů či výstavu J. A. Komenského.
Literatura: Kouřilová 1977; Nekuda – Unger 1981; Samek 1999; Plaček 2001; Měchurová 2003; Plaček 2010.
Navigační bod: N 49°12‘00.50“, E 16°12‘06.59“ (tvrz).
Vysvětlivky k mapám: A - patrová stavba; B - příkop; C - renesanční přestavba; D - klesající chodba; E - pilíře; F - sklep; G - gotická studna. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Sto zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska – Kralice nad OslavouKouřilová, D. 1977: Stavební vývoj tvrze v Kralicích nad Oslavou, Vlastivědný věstník moravský XXIX, 151–165.pdf