Ježkovice na Moravě, okr. Vyškov, Jihomoravský kraj
Pravěké hradiště Černov
(2. polovina 5. století až počátek 4. století př. Kr.)
Pravěké hradiště Černov patří k nejstarším lokalitám s „keltským“ osídlením a zároveň je jediným hradištěm tohoto období na Moravě, které bylo archeologicky zkoumáno. Objeveno bylo v 90. letech 19. stol. a jeho časové zařazení do časné doby laténské podložily nálezy depotů složených z železných řemeslnických a zemědělských nástrojů. Opevnění tvořila hlinitoštěrková hradba s kamenným náspem. Zánik života na hradišti je kladen do souvislosti s požárem; areál později využívalo raně středověké obyvatelstvo. Hradiště oválného půdorysu o rozloze 9,3 ha leží na zalesněné ostrožně a dělí se na akropoli a předhradí. V terénu je doposud patrná čtyřnásobná fortifikace, sestávající z valů a příkopů.
Literatura: Podborský 1993; Sklenář – Sklenářová – Slabina 2002; Čižmář 2004; Čižmářová 2004.
Navigační bod: N 49°18‘07.04“, E 16°52‘02.95“.
Vysvětlivky k mapám: A – první část vnějšího opevněného předhradí; B – druhá část vnějšího opevněného předhradí; C – první linie opevnění centrální části hradiště; D – vnitřní opevnění; E – destrukce hradby; F – plošina/možná přístupová komunikace. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Sto zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska – Ježkovice na Moravě