Heršpice, okr. Vyškov, Jihomoravský kraj
Zaniklá středověká vesnice Konůvky
(14. století až polovina 15. století)
Zaniklá středověká ves Konůvky vznikla patrně v průběhu 14. a v první polovině 15. století. Jde o dvojřadou lesní lánovou ves, seskupenou kolem potoka s jednoduchou tvrzí. Ves zanikla nejpozději ve druhé polovině 15. století. V 60.–70. letech 20. století vznikla v jejích místech obora, čímž byly relikty vsi ochráněny před zničením. Po obou stranách vodoteče se rozkládaly asi 33 usedlosti se základovým zdivem naznačujícím tříprostorové půdorysné členění domů. Jižně od vsi stála tvrz, tvořená dvěma obytnými stavbami (věžovitou a obdélnou) a dlážděným nádvořím, vedoucím k chlebovým pecím. Nad vsí byla terasa s kostelem a hřbitovem; na východě vsi se nacházejí zbytky „motte“ obehnaného příkopem. Pozůstatky areálu jsou konzervovány a jsou dodnes v krajině dobře patrné. Návštěvníka provede lokalitou naučná stezka opatřená infopanely. Památku je vhodné navštívit v době vegetačního klidu.
Literatura: Šaurová 1973; Měchurová 1997, 2002, 2015.
Navigační bod: N 49°05‘24.44“, E 16°57‘58.42“ (zaniklá vesnice).
Vysvětlivky k mapám: A – ves; B – pozůstatky tvrze; C – chlebová pec; D – kostel s hroby; E – motte. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Sto zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska – HeršpiceŠaurová, D. 1973: Typické domové půdorysy v zaniklé středověké osadě Konůvky na Slavkovsku, Archeologické rozhledy 25, 83–86.pdf