Domoradovice, okr. Opava, Moravskoslezský kraj
Vodní mlýny v údolí řeky Moravice
(16.–20. století)
Více než tři desítky vodních mlýnů v údolí řeky Moravice dokládají využívání vodního toku patrně již od doby středověké kolonizace tohoto území, ale první písemné zmínky o nich pocházejí až z novověku. V dnešní době lze navštívit Domoradovický mlýn, který původně tvořilo několik budov, dvě mlýnská kola a stále patrný vodní náhon. Dalším objektem je Albrechtický mlýn s torzem vodního náhonu, který taktéž sestával z několika budov a dřevěného jezu, nad kterým náhon začínal. Oba mlýny byly později přestavěny na hájenky. Za návštěvu stojí i Rozsocháčský mlýn, z nějž jsou dnes vidět rozvaliny původních kamenných staveb a vodní náhon, jenž byl nedávno obnoven. Jeho součástí býval i dřevěný jez.
Literatura: Klápště 2005; Solnický 2007; Galusová 2011.
Navigační bod: N 49°49‘58.39“, E 17°50‘01.33“ (Domoradovický mlýn).
Vysvětlivky k mapám: Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Sto zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska – DomoradoviceGalusová, L. 2011: Archeologický výzkum vodních mlýnů: výsledky, perspektivy, AntropoWebzin č. 2 [online]. Dostupné z: http://www.antropoweb.cz/cs/archeologicky-vyzkum-vodnich-mlynu-vysledky-perspektivy.pdf