Boudy, okr. Písek, Jihočeský kraj
Pravěké hradiště Hrad u Čimelic
(600–450 př. Kr.)
Hrad u Čimelic je jedním z nejlépe dokumentovaných hradišť doby halštatské v Čechách. Podle archeologického výzkumu prováděného nejmodernějšími archeologickými metodami šlo o centrální místo, na němž se setkávala okolní komunita za účelem směny zboží či provádění náboženských rituálů, příp. hradiště sloužilo jako útočiště v době nebezpečí. Význam ohrazení naznačuje i jeho umístění ve středu pomyslného kruhu o poloměru 10–12 km, po jehož obvodu jsou situována další menší hradiště. Hrad u Čimelic opevňovaly dva pásy kamenných hradeb, jejichž části pravděpodobně budovaly různé skupiny okolního obyvatelstva odlišnými technikami.
Literatura: Dreslerová a kol. 2003; Dreslerová – Hrubý 2004; Dreslerová a kol. 2008.
Navigační bod: N 49°27'33.52", E 14°01'45.57" (vstup od východu).
Vysvětlivky k mapám: A – průchod vnějším valem; B – průchod vnitřním valem; C – řez valem; D – torzo kamenné zdi; E – uměle vyrovnaná plocha. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Archeologický atlas Čech – BoudyDreslerová, D. a kol. 2008: Využití trojrozměrného laserového scaneru v archeologii. In: J. Macháček (ed.), Počítačová podpora v archeologii 2, Brno – Praha – Plzeň: Ústav archeologie a muzeologie FF MU – Archeologický ústav AV ČR – Katedra archeologie FF ZČU, 199–211.Dreslerová, D. – Hrubý, P. 2004: Halštatské výšinné lokality v jižních Čechách: nové výzkumy dvou hradišť, Študijné zvesti AÚ DAV 36, 105–130.