České Lhotice, okr. Chrudim, Pardubický kraj
Hradiště – oppidum doby laténské
(150–50 př. Kr.)
České Lhotice jsou jediným „keltským“ hradištěm, tzv. oppidem, ve východních Čechách. Oppidum bylo, jako většina podobných lokalit, zkoumáno už od 19. století, i když rozsáhlejšího archeologického výzkumu se dočkalo až v 70. a 80. letech 20. století. Byly zde nalezeny doklady specializované výroby (kovářství) i importované a luxusní předměty, které svědčí o přítomnosti společenské elity. Hradiště tvořilo pravděpodobně spojnici mezi oppidem Závist ve středních Čechách (viz lokalitu Lhota u Dolních Břežan) a Starým Hradiskem na Moravě. Za zcela ojedinělou byla dlouho považována dobře dochovaná trojitá linie opevnění mezi akropolí a předhradím; dnes však již víme, že podobná opevnění měla i další oppida, u nichž se však nezachovala vždy tak dobře, jako v případě Českých Lhotic.
Literatura: Lüssner 1857; Šnajdr 1911; Waldhauser 2001; Danielisová – Mangel 2008; Danielisová 2010.
Navigační bod: N 49°51'21.29", E 15°47'00.58" (vstup u brány A).
Vysvětlivky k mapám: A – hlavní klešťovitá brána; B–D – brány; E – úprava terénu do horizontálních teras; F – archeologické sondy přes trojité opevnění akropole; G – příkop vylámaný do skály. Mapové značky viz sekci Ke stažení.
Texty vybraných článků a zpráv k dalšímu studiu. Úplné citace jsou obsaženy na kartě Ke stažení v souboru Seznam literatury.
Archeologický atlas Čech – České Lhotice